PLASTYKA POWIEK
Plastyka powiek górnych – operacja polegająca na redukcji fałdów wiotkiej skóry powiek powodujących opadanie powiek, uczucie i wygląd ciężkiego, zmęczonego oka. W zaawansowanych przypadkach taki fałd może ograniczać widzenie przez zasłonięcie otworu źrenicy. Pacjentki często zgłaszają problem estetyczny polegający na niemożności ekspozycji i makijażu powiek. Często problem jest bardziej złożony – należy wziąć pod uwagę zmieniające się z wiekiem obramowanie kostne oczodołu, stopniowe przemieszczanie się i zmiany ilościowe tkanki tłuszczowej, osłabienie napięcia skóry całej twarzy, może to wymagać leczenia skojarzonego, innego typu operacji. Zwykle jednak podstawowy zabieg na powiekach daje po pełnym wygojeniu pożądany efekt terapeutyczny i estetyczny.
KONSULTACJA DO PLASTYKI POWIEK
Konsultacja przed zabiegiem – jest konieczna, wspólnie oceniamy problem medyczny i możliwości chirurgiczne. Konsultacja obejmuje:
- badanie podmiotowe: skargę główną czyli powód konsultacji, choroby towarzyszące, przyjmowane leki, uczulenia, historię gojenia ran,
- badanie przedmiotowe z próbnym rysunkiem,
- dokumentację fotograficzną,
- zalecenia przed zabiegiem – lekowe, dietetyczne, stylu życia,
- ustalenie terminu operacji,
- badania laboratoryjne – zestaw przedoperacyjny obejmuje morfologię, elektrolity, układ krzepnięcia, wirusologię, dodatkowe badania zależnie od stanu zdrowia, zalecam rozszerzenie pakietu badań, laboratorium dostępne na terenie szpitala,
KONSULTACJA ONLINE PRZED PLASTYKĄ POWIEK
Możliwa jest konsultacja online w formie korespondencji mailowej konsultacja@chirurgpoznan.pl , część Pacjentek wybiera tę formę kontaktu zgadzając się na jej ograniczenia i przyjeżdża dopiero w dniu operacji, przed operacją sprawdzamy wszystko jeszcze raz i uzgadniamy szczegóły. Szczegóły konsultacji zdalnej Plastyka powiek – konsultacja zdalna
PLASTYKA POWIEK TO OPERACJA
Zabieg plastyki powiek górnych jest procedurą chirurgiczną, wymaga znieczulenia miejscowego w formie kropli do oczu i ukłuć w skórę powiek, które są oceniane jako akceptowalny dyskomfort. Plastykę powiek wykonuję klasyczną metodą chirurgiczną – cięcie skalpelem według wcześniejszego rysunku, preparowanie chirurgiczne, kontrola krwawienia i koagulacja elektryczna czyli przypalanie krwawiących naczynek jeśli konieczne, bo nie zawsze trzeba, zabieg operacyjny obejmuje rewizję w kierunku przepuklin tłuszczowych i, jeśli trzeba, ich redukcję, opcjonalnie plastykę powiekowej części mięśnia okrężnego oka, rzadko podwiązanie wypadniętego gruczołu łzowego. Cięcie chirurgiczne często sięga poza boczny brzeg oczodołu i łukowato unosi się ku górze, co szczególnie w przypadku kobiet poprawia efekt kosmetyczny zabiegu. Szycie skóry – szwy według preferencji – ustalimy na wizycie kwalifikacyjnej, rana może zostać odkryta, zasłonięta stripami lub większym opatrunkiem. Bezpośrednio po zabiegu jest wykonywana dokumentacja fotograficzna i prezentacja przed lustrem.
Pacjentka podczas zabiegu jest przytomna i odczuwa inne bodźce poza bólem – tępy nieokreślony dotyk, słyszy, czuje zapachy, może rozmawiać, leży swobodnie ale nie powinna się gwałtownie poruszać. Można porównać do dłuższej wizyty u dentysty.
Zabieg operacyjny jest przeprowadzany w w sali zabiegowej w ośrodku medycznym z niezbędnym wyposażeniem i przeszkolonym personelem. Plastyka powiek jest procedurą chirurgiczną typu jednego dnia, wizyta w gabinecie zajmuje około 2 godzin, po zabiegu z zaleceniami można wracać do domu, zawsze z osobą towarzyszącą.
KONTROLA POOPERACYJNA PO PLASTYCE POWIEK I USUNIĘCIE SZWÓW
Wizyta kontrolna i usunięcie szwów następuje zwykle po tygodniu, w trakcie kontroli wykonana jest kolejna dokumentacja fotograficzna, przekazuję zalecenia dotyczące dalszej pielęgnacji. Wcześniejsza kontrola jest możliwa w razie potrzeby – proszę o kontakt.
Wizyta kontrolna długookresowa w razie potrzeby – oceniamy wyniki zabiegu zwykle po 6 miesiącach. Blizna skórna ulega naturalnej przebudowie przez kolejne 12 miesięcy po operacji. Kontrola może być w formule zdalnej – na podstawie przesłanych zdjęć. W razie wątpliwości zawsze proponuję spotkanie w gabinecie.
ZABIEG OPERACYJNY JEST ZWIĄZANY Z RYZYKIEM POWIKŁAŃ
Powikłania w przypadku plastyki powiek się zdarzają, trzeba je brać pod uwagę i minimalizować ryzyko. Dlatego ważny jest wywiad chorobowy i badanie kwalifikacyjne, staranność zabiegu, opieka pooperacyjna, kontakt Pacjentki z gabinetem.
Do najczęstszych należą te związane z gojeniem – niedomykanie związane z obrzękiem pooperacyjnym, łzawienie lub suchość oka, zapalenie spojówek, przewlekły obrzęk powieki górnej ale także dolnej, rozejście brzegów rany lub zakażenie w miejscu operowanym. Poza spodziewanymi sińcami może wystąpić większy krwiak w miejscu operowanym, który czasami wymaga interwencji.
Indywidulaną cechą jest blizna, która może być przez wiele miesięcy widoczna, często zaczerwieniona, z przebarwieniem brzegu rzęskowego powieki.